Objawy - termin-porodu

Termin porodu

objawy.org.pl
termin porodu - materialy archiwalne


Ustalenia daty porodu dokonuje lekarz już w chwili, kiedy stwierdzi że jesteś w ciąży, na podstawie daty rozpoczęcia twojej ostatniej miesiączki oraz długości cyklu. W Internecie możesz znaleźć wiele stron, proponujących automatyczne obliczenie daty porodu dzięki kalkulatorowi opartemu mniej więcej na tych samych zasadach. Pamiętaj jednak, że niekoniecznie wskażą ci one dokładny termin, szacuje się bowiem, że jedyne 5% porodów odbywa się zgodnie z terminem.

Standardowym sposobem na obliczenie terminu końca ciąży jest tzw. reguła Naegelego (1778 – 1851), niemieckiego lekarza położnika, który opracował jej zasady. Zasady te są proste. Tak jak wspomniano wyżej, termin porodu ustala się na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki kobiety. Następnie dodaje się do niego jeden rok, odejmuje 3 miesiące, a na końcu dodaje do tej daty 7 dni. Jest to obliczenie zbliżone do czasu trwania statystycznej ciąży (40 tygodni, lub 280 dni) albo 38 tygodni (266 dni) od daty zapłodnienia.


Przykład:

Ostatni dzień miesiączki - 8 maj 2009

+ 1 rok = 8 maj 2010

- 3 miesiące – 8 luty 2010

+ 7 dni = 15 luty 2010

Reguła ta może dać bardziej precyzyjny wynik, gdy obliczoną datę dostosujemy do dnia, w którym pojawiła się miesiączka, tj. gdy dzień 8 maja 2009 r. wypada w piątek, a dzień 15 lutego 2010 r., w poniedziałek, dostosowujemy do niej najbliższy piątek, jaki wtedy wypada. Prawidłowy termin porodu wypadnie wówczas12 lutego 2010 r.


Pozostałe tematy: